Committee

  • HPC Asia Steering Committee
  • Chair: Taisuke Boku (Univ. of Tsukuba)

    David Abramson (Univ. Queensland)

    Pavan Balaji (ANL)

    Wuchun Feng (Virginia Tech.)

    Soonwook Hwang (KISTI)

    David Kahaner (ATIP)

    Jaejin Lee (SNU)

    Fang Pang Lin (NCHC)

    Yutong Lu (GZSC)

    Satoshi Matsuoka (Tokyo Tech.)

    Bernd Mohr (JSC)

    Hiroshi Nakashima (Kyoto Univ.)

    Serge Petiton (MDLS)

    Depei Qiang (Beihang Univ.)

    Mitsuhisa Sato (RIKEN)

    Satoshi Sekiguchi (AIST)

    Putchong Uthayopass (Kasetsart Univ.)

    Jeffery Vetter (ORNL)
  • HPC Asia 2018 Organizing Committee
  • Honorable chair: Yoshio Oyanagi (Kobe Univ.)
    General chair: Mitsuo Yokokawa (Kobe Univ.)
    General vice-chair: Toshihiro Hanawa (Univ. of Tokyo)
    Program chair:Osamu Tatebe (Univ. of Tsukuba)
    Poster chair:Hiroyuki Takizawa (Tohoku Univ.)
    Workshop chair:Takeshi Nanri (Kyushu Univ.)
    Proceedings chair:Toshio Endo (Tokyo Tech.)
    Publicity chair:Tetsuya Hoshino (Univ. of Tokyo)
    Exhibition chair:Akihiro Fujii (Kogakuin Univ.)
    Finance chair:Ryoko Hayashi (Kanazawa Inst. of Tech.)
    Local arrangement chair:Nao Hirose (Jtb Communication Design, Inc.)
    Liaison with SC:Taisuke Boku (Univ. of Tsukuba)
  • HPC Asia 2018 Program Committee
  • Chair: Osamu Tatebe (Univ. of Tsukuba)
    Vice-Chair: Toshio Endo (Tokyo Tech.)
    [Application and Algorithms Track]
    Co-Chairs: Takeshi Iwashita (Hokkaido Univ.)
    Co-Chairs: Weichung Wang (National Taiwan Univ.)

    Marc Baboulin (Univ. of Paris-Sud)

    Costas Bekas (IBM Research - Zurich)

    I-hsin Chung (IBM T. J. Watson Research Center)

    Cheng-Han Du (National Taiwan Univ.)

    Katsuki Fujisawa (Kyushu Univ.)

    Feng-Nan Hwang (National Central Univ)

    Takahiro Katagiri (Nagoya Univ.)

    Che-Rung Roger Lee (National Tsing Hua Univ.)

    Akira Naruse (NVIDIA)

    Jose E. Roman (Universitat Politecnica de Valencia)

    Reiji Suda (Univ. of Tokyo)

    Daisuke Takahashi (Univ. of Tsukuba)

    Chao Yang (Lawrence Berkeley National Lab.)

    Rio Yokota (Tokyo Tech.)
    [Programming Models and Systems Software Track]
    Co-Chairs: Naoya Maruyama (Lawrence Livermore National Lab.)
    Co-Chairs:Yunquan Zhang (Chinese Academy of Sciences)

    Abdelhalim Amer (Argonne National Lab.)

    Xiaobing Feng (Chinese Academy of Sciences)

    Balazs Gerofi (RIKEN)

    Jaejin Lee (Seoul National Univ.)

    Shigang Li (Chinese Academy of Sciences)

    Miquel Pericas (Chalmers Univ. of Tech.)

    Kento Sato (Lawrence Livermore National Lab.)

    Hiroyuki Takizawa (Tohoku Univ.)

    Guangming Tan (Chinese Academy of Sciences)

    Jingling Xue (Univ. of New South Wales)
    [Data, Storage and Visualization Track]
    Co-Chairs:Bingsheng He (National Univ. of Singapore)
    Co-Chairs:Hideyuki Kawashima (Univ. of Tsukuba)

    Amelie Chi Zhou, INRIA

    Tung-Ju Hsieh (National Taipei Univ. of Tech.)

    Yu Hua (Huazhong Univ. of Science and Tech.)

    Hiroshi Inoue (IBM Research - Tokyo)

    Takayuki Itoh (Ochanomizu Univ.)

    Youngjae Kim (Sogang Univ.)

    Shinji Sumimoto (Fujitsu Lab.)

    BingQiang Wang (Sun Yat-sen Univ.)

    Jianwen Wei (Shanghai Jiao Tong Univ.)

    Chao-Tung Yang (Tunghai Univ.)

    TEO Yong Meng (National Univ. of Singapore)
    [Architectures and Networks Track]
    Co-Chairs: Koji Inoue (Kyushu Univ.)
    Co-Chairs:Jangwoo Kim (Seoul National Univ.)

    Eishi Arima (Univ. of Tokyo)

    Rui Hou (Chinese Academy of Sciences)

    Nikhil Jain (Lawrence Livermore National Lab.)

    Ren-Shuo Liu (National Tsing Hua Univ.)

    Hiroki Matsutani (Keio Univ.)

    Onur Mutlu (ETH Zurich)

    Won Woo Ro (Yonsei Univ.)

    Ryota Shioya (Nagoya Univ)

    Sungjoo Yoo (Seoul National Univ.)